A
A

UMA

Az információáramlás soha nem volt olyan gyors, mint ma.
Nap mint nap rengeteg hasznos videós tartalom jelenik meg
a YouTube-on, ahol milliónyi órányi anyag várja a nézőket.
De mit tehetünk, ha nincs időnk végignézni a hosszú videókat,
mégis szeretnénk gyorsan megérteni a lényeget?

Itt lép be a képbe UMA, az Univerzális Média Asszisztens, egy innovatív megoldás, amely hiteles YouTube-videókat alakít át jól áttekinthető, szöveges összefoglalókká. Az UMA célja, hogy tömören, érthetően és pontosan bemutassa a videók tartalmát, így segítve a felhasználókat abban, hogy könnyen kiválaszthassák a számukra érdekes és hasznos tartalmakat. Ezek az összefoglalók gyors tájékozódási pontokat nyújtanak, és segítik a videók közötti hatékony navigálást.

  • Angol
  • Magyar
  • 7 perc
Big Think

Mesterséges intelligencia: Római tekercsek titkainak megfejtése a herculaneumi könyvtárból

A videó bemutatja, hogyan segít a mesterséges intelligencia az ősi római tekercsek dekódolásában, feltárva ezzel a Herculaneum könyvtárának elveszett szövegeit.

A videó bemutatja a versenyt az ősi római tekercsek dekódolásáért, különösen a Herculaneum könyvtárából származó írások feltárásáért. Az i. sz. 79-ben kitört Vezúv-vulkán kitörése számos római települést, köztük Pompeit és Herculaneumot pusztította el. Herculaneumban található egy villa, amelyet Calpurnius Piso, Julius Caesar sógornőjének férje birtokolt, és amely tele volt egy ősi könyvtárral.

A rómaiak sokat írtak, de a könyvnyomtatás előtt iparosított írói rendszerek révén készítettek könyveket, amelyek kevesebb mint 1%-a maradt fenn napjainkig. Herculaneum az egyetlen olyan ősi könyvtár, amely megőrződött, bár rossz állapotban találhatók a tekercsek, mivel szuperforró agyag alatt rekedtek, és több évszázad után kiásták őket. Fejlettebb technológiák, például mesterséges intelligencia segítségével próbálják most újra olvasni ezeket az ősi szövegeket.

A videó bemutatja, hogyan dolgozik egy csapat a Kentucky Egyetemről Brent Seales vezetésével, valamint más résztvevők, mint Casey Handmer és Youssef Nader, a problémán. Egy verseny keretében különböző módszereket alkalmaznak a tekercsek virtuális kibontására és a szövegek detektálására. Végül sikerült körülbelül 2 000 betűt olvashatóvá tenni, ami jelentősen növeli az ősi római kor írásos örökségének terjedelmét.