A videóban Brian Klaas, a Fluke: Chance, Chaos, and Why Everything We Do Matters című könyv szerzője egy interjú keretében beszélget a véletlen, a káosz és a kis, látszólag jelentéktelen események életünkre és társadalmainkra gyakorolt hatásáról.
A beszélgetés során olyan kérdések kerülnek előtérbe, mint például, hogy mennyire formálják sorsunkat az előre nem látható, véletlenszerű események, hogyan alakítja a káoszelmélet az életünket, vagy éppen miért hajlamos az ember olyan történeteket kitalálni, amelyek minden esemény mögött ok-okozati láncot vélnek felfedezni, még akkor is, ha valójában semmilyen szándékos összefüggés nincs.
Felmerülnek izgalmas példák, például hogy hogyan vezethetett egy 19 évvel korábbi kiotói hétvége ahhoz, hogy a város elkerülje az atombombázást, vagy hogyan menthet meg egy focilabda véletlenül egy idegen életet. Szó esik a társadalmi modellezés nehézségeiről, a lineáris és nemlineáris rendszerek közötti különbségről, valamint a túlzott önkontroll-illúzió veszélyeiről is.
Klaas foglalkozik a modern világ sajátosságaival, az információáramlás új formáival, a fekete hattyú események szerepével, és azzal, hogy napjaink önsegítő ipara és a géniusz-mítosz mennyire félrevezető lehet. Gondolkodásra késztető módon vet fel olyan kérdéseket, mint a szabad akarat, a véletlen és az egyéni felelősség összetett viszonya.